Teknoloji

SYNAPTİCS NATURAL ID İLE PARMAK İZİ TARAYICISI YER DEĞİŞTİRECEK

Veri güvenliği alanında kullanıcılar giderek artan profesyonel özellikler kullanmaya başladı. Bu alanda Synaptics Natural ID ile Parmak İzi Tarayıcısı yer değiştiriyor, haberleri de bu alanda çalışmaların ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor. Özellikle akıllı telefonlara dahil edilen yüksek özelliklerdeki güvenlik önlemleri artık gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Eski dönemlerde pin kodları ile koruma sağlanırken günümüzde parmak izi teknolojisi kullanılmaktadır. Üretici markalar özellikle tasarımlarda bu özelliği kullanmaya çalışmakta ve kullanıcılarına daha pratik bir şekilde kullanacakları özellikler sunmak için çalışmalar yürütmektedirler.

Parmak izi okuyucuları akıllı cihazların farklı noktalarında deneniyor. Home tuşuna entegre olarak kullanılabilen tasarımların yanında Xperia Z5 gibi telefonlarda yan kısımlarında da kullanılmıştı. Tasarımlarda üretici firmaları bu konu oldukça zorlamakta, HTC A9 modelinde bu özelliği home tuşu üzerinde kullandığı için etrafını boş bırakmak zorunda kalmıştır. Gelen teknoloji haberlerinde ise üretici firmaların işlerinin daha da kolaylaşacağı görülmektedir. Synaptic firması resmi olarak yaptığı açıklamalar ile parmak izi teknolojisinde yeni bir dönem başlatıyor. Natural ID isimli teknolojiyi geliştiren firma bu teknoloji ile parmak izi kullanımlarının cam altında da çalışır hale getirmektedir.

Yeni nesil olarak duyurusu yapılan bu yeni teknoloji de 200 micrometre kalınlığı bulunan camların altında dahi parmak izi taraması yapılmasını ön görüyor. Bu teknoloji ile de artık akıllı cihaz kullanıcılarının bu özellikleri ekranlarda kullanabileceği hatta ekran koruyucu bir özellik olarak ta sunabileceği kolaylığını ortaya çıkarıyor. Yapılan teknoloji incelemelerinde parmak izi sensörü kullanımlarının çok beğenildiği vurgulanmakta, ancak artık tasarımlarda kullanılmasının bir zorunluluk olmaması üreticileri rahatlatacak gibi görünmektedir. 2016 yılında Sanptic firması Natural ID teknolojisi için üretime geçecek ve yılın ilk çeyreğinde bu ürünler piyasa olması bekleniyor.

2 thoughts on “SYNAPTİCS NATURAL ID İLE PARMAK İZİ TARAYICISI YER DEĞİŞTİRECEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir