Oyunlar

GTA 5 Sistem Gereksinimleri ve FPS Arttırma

Sisteminiz GTA 5 için hazır mı? Oyunu hangi detaylarda oynayabilirsiniz? Bu soruların cevabı GTA 5 Sistem Gereksinimleri içerisinde.

GTA serisinin uzun bir süredir beklenen yeni oyunu GTA 5 en sonunda çıktı. Aslında PC sürümü çıktı desek daha doğru olur çünkü oyunun konsol versiyonu uzun bir süredir zaten mevcut ve konsol oyuncuları oyunu pek çok kez bitirdi diyebiliriz. Hatta bu durum bilgisayarcıları epey üzmüş ve intenret üzerinde alay konu dahi olmuştu. Bir PC sahibinin sadece GTA 5 için 2 kez bilgisayarını yenilediği haberi bile geçtiğimiz günlerde çıkmıştı. Ama beklenen gün geldi ve en sonunda PC’ler için de oyun şu anda mevcut durumda. Peki GTA 5 Sistem Gereksinimleri sizce ne durumda?

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Oyunu almadan önce mutlaka sistem gereksinimleri ile ilgili içerikleri kontrol etmenizi mutlaka tavsiye ederim. Çünkü oyunda normalin üzerinde bir sistem isteniliyor. Zaten grafikleri ile ünlü olan oyunun düşük bir sistemde çalışmasının da imkansız olacağını tahmin edebilirsiniz. Pekala gelelim istenilen gereksinimlere. Öncelikle sistem bilgileri içerisinde ilk olarak bakmamız gereken donanımın ekran kartı olduğunu söylemeliyim. Grafik bilgilerini en çok işleyen ve aslında oyunlarda bilgisayarınızın en çok çalışan kısmının ekran kartı olduğu bir gerçek. Bu nedenle ilk olarak oyunu sadece ekran kartı yönünden incelemek istiyorum.

Oyunun açılabilmesi için (Dikkat ederseniz sadece açılabilmesi için diyorum. Yani açıldıktan sonra yavaşlama olabilir) GTA 5 gereksinimleri içinde en düşük Nvidia 9800 GT veya 1 GB AMD HD 4870 ekran kartları gerekiyor. Bilgisayarınızda bu kartlar olmayabilir. Önemli olarak performans bakımından kendi kartlarınız ile bu ekran kartı modellerini karşılaştırmak. Eğer sizin kartınız bu kartlardan daha üst bir model veya performans olarak daha iyiyse oyununuz açılacaktır. Önerilen gereksinimlerde bu modeller 2 GB kapasiteli Nvidia GTX 660 ve AMD Radeon HD 7870 ‘e yükseliyor. Öncelikle önerilen gereksinim ne demek bunu anlamamız lazım. Yine minimumda olduğu gibi önerilen içerisinde de verilen modeller ile kendi modellerinizi karşılaştırmanız gerekiyor. Eğer kartınız daha iyi durumda ise oyunu son detaylarda rahat bir şekilde oynama ihtimaliniz bulunuyor. İhtimaliniz diyorum çünkü işlemci ve RAM gibi sisteminizin diğer unsurları yetersiz kalabilir.

İşlemciye baktığımızda en düşük Intel Core 2 Quad veya AMD Phenom 9850  gerekli olduğu yazılmış. Örneğin Önerilende verilen Nvidia GTX 660 ekran kartına sahipsiniz fakat işlemciniz Intel Core 2 Quad. Bu durumda oyunu son detaylarda açarsanız kasmalar olacaktır. Tabi dediğim gibi illaki bu modellerin olması şart değil. Burada önemli olan performans karşılaştırması yapmanız. Önerilen işlemci olarak da 4 çekirdeğe sahip Intel Core i5 3470 @ 3.2 GHZ ve 8 çekirdeğe sahip AMD FX 8350 @4 GHZ yazılıyor. RAM’de ise standart 4 GB herhangi bir RAM bellek yeterli olacaktır. Zaten RAM kapasitesi sistem gereksinimleri içerisinde en az öneme sahip olan donanım. İşletim sistemine ise hiç değinmiyorum. Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemine sahip olduktan sonra oyun sorunsuz açılır. Yazılan 64 veya 32 Bit işletim sistemlerine çok fazla takılmamak lazım.

Ayrıca oyun bilgisayarınızda kasıyor ise yada minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor ise aşağıdaki bağlantıda anlatılan GTA 5 FPS Arttırma yöntemleri ile ve oyunu daha rahat oynayabilirsiniz.

http://www.sistemgereksinimleri.net/gta-5-fps-arttirma.html

3 thoughts on “GTA 5 Sistem Gereksinimleri ve FPS Arttırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir