İncelemeler

ZTE Lenovo ve Xiaomi Kendi İşlemcilerini Geliştiriyor

Akıllı telefon pazarında artık markalar kendi donanımlarını üretmeye başladı. Çinli markalarda bu kervana katıldı ve kendi işlemcilerini üretebilmek adına önemli adımlar atıyor. Zte, Xiaomi ve Lenovo kendi işlemcilerini geliştiriyor, şeklinde gelen haberler bu adımları destekler nitelikte olmaktadır. Genel olarak piyasaya bakıldığında kendi işlemcisini üreten markalar çok fazla yok. En son LG’den bu şeklide bir proje gelmişti. Nuclun 2 işlemcisi 64 özelliklerinde olmakta ve firma 2016 yılında bu markayı piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Aynı şekilde Sony içinde işlemci ürettiğine dair sızıntılar gelmişti, ancak Japon üreticilerden gelen açıklamalarda bu iddialar çürütülmüştü.

DigiTimes endüstrinin en güvenilir kaynakları arasında yer alıyor. Ve bu platformda paylaşılan haberlerde üç Çinli mobil markasının kendi işlemcileri için çalışmalara başladığını kaydetti. Hatta gelen teknoloji haberlerine göre ZTE’nin bu çalışmalar için Çin hükümetinden 74 milyon dolar destek aldığı da konuşulmaktadır. Sektör içerisinden gelen diğer sızıntılarda ise Lenovo’nun da çipset üzerinden çalıştığı söylenmekte ve ARM mimarisine dayalı çalışmalar içerisinde olduğu düşünülmektedir. Akıllı telefonlar içerisinde giderek artan bir popülariteye sahip olan Xiaomi firması ile alakalı da işlemci çalışmaları yaptığına dair haberler geliyor. Özellikle bu alanda yine bir mobil üreticisi olan LEadcore ile ortam çalışmalar içerisinde olduğuna dikkatler çekilmektedir. Daha önceden bu markaya ait Redmi 2A adında bir işlemciyi modellerinde kullandığı da bilinmektedir. Çin üreticiler arasında sadece Huawei markasının kendi işlemcisini ürettiği bilinirken, bu üç markanın yaptığı ataklarla bu firmaya rakip olabileceği düşünülüyor.

Yapılan teknoloji incelemelerine göre analistler Çinli üreticilerin daha yüksek performans elde etmek adına yeni çalışmalar içerisinde olduğunu düşünmektedir. Bu alanda Spreadtrum için 20 mm FinFet üretim tekniği ile işlemcilerini mobil pazarı içerisinde görebilecek olduğumuz söylenebilir.

10 thoughts on “ZTE Lenovo ve Xiaomi Kendi İşlemcilerini Geliştiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir