Genel

Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Süresi Uzatıldı

Yurdumuzda satılan  cep telefonlarının yüksek fiyattan satılmasından dolayı yurtdışından satın alınıp Gümrükten kaydı yapılmadan ülkemize getirilen telefonları kullanma alışkanlığı oldukça fazla. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye ye geldiği zaman getirdikleri telefonlarını 60 gün süre ile kullanıyorlardı .

 

Bilgi Teknolojii ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı yazılı açıklamada yurtdışından getirilen bütün cep telefonlarının kayıtları yapılmadan kullandıkları süre uzatıldı. Şu an Cep telefonları kayıt yapılmadan   60 gün süresince  kullanmak mümkünken, BTK’nın yapmış olduğu açıklama ile bu sürenin 120 güne çıkartılacağı müjdesini verdi.

 

lg v10

Sürekli olarak yurtdışından gelen Türk vatandaşları 60 günlük sürenin çok kısa bir zaman olduğu konusunda şikayetlerini belirtiyorlardı. Yapılan şikayetleri dikkate alan BTK, yolcuların beraberlerinde yurtdışından getirdikleri cep telefonlarını kayıt altına alınması ile ilgili olarak daha önce yayınlanan ”Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te” yaptığı değişiklikle 60 gün olan süreyi 120 güne çıkararak bu konuda şikayetleri dikkate aldığını gösterdi.

LG-V10-02

Bir kaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen bu karar sonrasında yürürlüğe girecek. Daha önceden 30 gün olan bu süre, 60 güne ardından da 120 güne çıkarıldı.

 

One thought on “Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt Süresi Uzatıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir