Genel

    Whatsapp Hangi Programlama Dilini Kullanıyor

 

                       Whatsapp çalışan sayısı o kadar da çok değil. Yada çok daha eskiye dayanan bir uygulama yazılımı da değil. Geçtiğimiz gün “ CEO” tarafından yapılan açıklamada, “900 Milyon” kullanıcıya ulaşılmıştı. Bu kadar az çalışanla, böylesine büyük hizmeti veren Whatsapp2ın acaba sırrı ne. Whatsapp Uygulama Yazılımı olarak eski bir sürümü kullanmakta. Şaşkınlık veren ise burada başlıyor. Bu kadar eski yazılıma sahip olmasına rağmen, 900 Milyon kullanıcıya nasıl hizmet veriyor.

 

Whatsapp Erlang Yazılımını Kullanıyor

 

                        Erlang, fonksiyonel bir yazılım. Yani fonksiyonel olarak yazılım tabanı çok daha eskiye dayanmakta. Ama buna rağmen günümüzde Whatsapp uzmanları tarafından başarılı bir şekilde kullanılmakta. Buradaki sır ise, yazılımın Whatsapp’la beraber biraz daha kendi kimliğine kavuşması. Elbette eski ve dayanıksız. Ama yazılım gücü olarak şuanda 900 Milyon  kullanıcıya hiç de yorulmadan hizmeti vermekte.

 

Whatsappa bünyesinde 50 kişi çalışmakta. Bu 50 kişi tam olarak 900 Milyona güzel bir hizmet vermekte. Yazılım olarak eskiye dayanan Fonksiyonel bir yazılımın kullanılması da şaşılacak bir durum. Ama Whatsapp bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor. Eskiye dayanan bir Yazılımın, hala güncel tutulması tebrik edilecek bir başarı. Whatsapp bu şekilde başarı devam ederse, uzun sürede yazılımı değiştirmez. Ama gelecek yıllarda daha çok modern teknoloji değişimi ve ihtiyaçları artmasıyla beraber, Whatsapp CEO grubu da Yazılım konusunda değişime gidebilir.

One thought on “    Whatsapp Hangi Programlama Dilini Kullanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir