Genel

Grip ve Kanser Aşısının Yerlisi Geliyor

Grip ve Kanser Aşısının Yerlisi Geliyor

Kanser ile mücadelenin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve ilaç maliyetlerinin oldukça yüksek olması nedeni ile yerli üretim için TÜBİTAK düğmeye bastı. Yapılan istatistiki belirlemelerde ülkemizde 2014 yılında sadece kanser ilaçları için yurt dışından 1,64 milyar dolarlık ilaç ithal edildi. Şuan için kanseri tedavi edecek bir ilacın olmaması ve yapılan çalışmaların uzun yıllar süreceği beklentisi nedeni ile kanserden korunma amacı ile kanser aşısı gündeme taşınıyor.

TÜBİTAK öncülüğü ile başlatılan ve ülke genelinde birçok Profesör ve üniversite yetkililerinin de desteklediği BİOSİM ve GRİPA projeleri start alıyor. Bu şekilde yerli grip ve kanser aşısı üretimi başlatılmış olacak. Yerli sermaye ile yapılacak olan bu üretimler sayesinde ithal edilen birçok ilaç için ödenen para ülkemiz sınırlarında kalacağı belirtildi. Bu kapsamda özellikle Biyobenzer kanser ilaçlarının üretilmesi ve araştırılması planlanıyor. TÜBİTAK destekli olan bu projenin 21 milyon Türk Lirası ile tamamlanması planlanmakta.

Özellikle son yıllarda Türkiye’nin sağlık turizmi açısından da rağbet gören bir ülke haline gelmesi nedeni ile sağlığa yapılacak yatırımların misli ile geri döneceği yapılan tespitler ile açıklandı.

2 thoughts on “Grip ve Kanser Aşısının Yerlisi Geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir