Genel

UHD TV’LER BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR

UHD TV’LER BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR

UHD TV BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR
Televizyonların zararları herkesin malumudur. Ancak yapılan araştırmalara göre UHD TV’ler beyninizi geliştiriyor. Yapılan araştırmalardaki sonuçlara göre UHD TV beynin görsel bilgi işleme kapasitesini artırmaktadır. Mindlab International ve Samsung ortaklığında yapılan araştırmalarda UHD televizyonların Full Hd teknolojisi kullanan televizyonlara göre yüz de 38 civarında daha fazla gerçeklik hissi verdiği belirtilmektedir. Nöropsikolojik çalışmalarda Samsung SUHD TV serisinde araştırmalar yapıldı ve fizyolojik etkilerinin FullHD televizyonlara göre etkileri karşılaştırıldı.

UHD TV   BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR
Full Hd ekranlar standart çözünürlüklere sahip televizyonlara oranla beş kat daha fazla görüntü bilgisi içermektedir. UHD televizyonlarla Full HD ekranların karşılaştırılmasında ise görüntülerde 4 kat daha fazla detay ortaya çıkmaktadır. Gelen teknoloji haberlerinde bu etkileri karşılaştırmak adına katılımcıların saç derilerine takılan elektrotlar sonrasında kalp atışları yolu ile televizyonların etkileri izlendi. Deneyde hem HD görüntü özelliklerine sahip hem de UHD görüntü özelliklerine sahip iki televizyon ekranı kullanıldı. Sonuçlar ise yakınlaşma dürtüsünün görsel işleme ve beta gücündeki artışlarında UHD televizyonlarda daha sarmalayıcı olarak sunulduğu ortaya konulmaktadır. Sarmalayıcı duygusunu da şu şekilde ifade edebiliriz. Lunaparktaki hız treninde hissedilen duygularla eşdeğer olduğu söylenebilir. Bu nedenle Samsung SUNHD televizyonlarında seyiir keyfinin çok daha çevreleyici olduğu söylenebilir.

Karşılaştırmak gerekirse çok daha sengin bir izleyici deneyimi yaşayabileceksiniz.
Yapılan teknoloji incelemelerindeki bu farklı sonuçlar sonrasında maç izlerken ekran başındaki izleyicilerin hiçbir ofsaytlık pozisyonları bile kaçırmayacağı söylenebilir. Görsel bilgi işleme düzeyinin çok daha fazla olması yüzde 62 oranında daha net bir görüntü sağlıyor. Bu deneydeki katılımcıların izledikleri içerikleri de kendilerini daha fazla olayın içerisinde hissettiklerini söylemekte ve daha konsantre olarak izledikleri ekrana daha fazla odaklanabilmektedirler. Bu ekranların henüz kullanımı çok yaygın olmasa da geleceğin teknolojisi olarak ilerleyen yıllarda artan taleplere karşı üretimlerle daha çok piyasada görebileceğimiz söylenebilir.

UHD TV’LER BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR
UHD TV’LER BEYNİNİZİ GELİŞTİRİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir