Genel

İnce ve Esnek Güneş Enerjisi Hücreleri Geliştirildi

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar vesaire derken hayatımızı kolaylaştıran bu teknolojik cihazların gücünü sağlayacak fikirler üretmeyi bir yerde unutup tam tersine tüketmeye odaklanıyoruz. Petrol tükendikçe doğalgaz tükenebilecek iken asıl kullanmamız gereken doğal kayanaklarıda üretmemiz gerektiği gibi unutuyoruz. Peki dünyada karanlıkta yaşayan 1.3 Milyar insan olduğunun farkında mıyız? Bu insanlara petrol, doğalgaz gibi yenilenemeyen enerjiler ulaştırılamadığı için karanlıktalar. Yenilenebilir enerjilerin ise sadece birkaçını kullanabilirler bunun en cazibi ise güneş enerjisi panelleri ama bununda bazı dezavantajları var bunlardan en önemlisi 1.3 Milyar insana böyle pahalı bir teknolojiyi yaymak maddi bir zorluk yaratacaktır. İkinci husus ise taşınabilirlik ve boyut. Bu bir tek kurak ve fakir ülkelerde yaşayan insanlar için geçerli değil tüm Dünya’da geçerli sorunlar.

Bunun önüne geçmeye çalışan bazı insanlar hem fiyatı hemde boyutu düşürmek için uzun çalıştırmalar gerçekleştirmişler ve bunun üzerine endüstriyel baskı cihazlarıyla basılabilen kağıt inceliğinde özel paneller üretmeyi başarmışlar. Bu paneller fiyat ve üretim açısından son derece cazip ve ekonomik.

Yeni teknolojilerin kalkınması için bazı sorunlar çoğu zaman oluşuyor bunun ilki baskı makinelerinin karmaşık olması diğer nokta ise seri üretime başlanabilmesi için sermaye gereksinimi.

Umarım petrol şirketleri bu teknolojinin yolunu kesip insanları yoksulluklarıyla baş başa bırakmazlar.

One thought on “İnce ve Esnek Güneş Enerjisi Hücreleri Geliştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir