Genel

İğnesiz İlaç Enjeksiyonu Yapılabilir Mi?

İğne fobisi ve şeker hastaları için devrim niteliğinde bir gelişmeden; “İğnesiz İlaç Enjeksiyonu” yapabilen bir sistemin varlığından sizlere bahsetmek istiyoruz. Massachusetts Institute of Technology bünyesinde geliştirilen iğnesiz ilaç enjeksiyonu sistemi sayesinde deri altına ilaç, iğne olmadan aktarılabiliyor üstelik acısız bir şekilde… Deri altı enjeksiyon konusunda yapılan çalışmaların aşama kaydetmesi dünya çapında yapılan aşı uygulamalarının yeniden şekillendirilmesinde de pay sahibi olacağa benziyor.

Ses Hızında Enjeksiyon

Bu teknoloji insülin iğnesi kullanmak zorunluluğu olan şeker hastaları için oldukça faydalı bir buluş. İğnesiz ilaç enjeksiyonun çalışma sistematiği ise oldukça ilginç bir şekilde gerçekleşiyor. Yüksek basınç altında manyetik güç aracılığı ile itiş sağlayan araç mevcut ilacın deri altına ses hızından daha hızlı bir şekilde geçişini sağlıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar bu yöntem ile yapılan aşılama işlemlerinde hijyenin daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

ignesiz-ilac-enjeksiyonu-1

Aşağıdaki videoda sistemin çalışmasını ve sıvının kendinden daha yoğun bir maddeye nasıl geçiş yaptığını bir animasyon ile oldukça anlaşılır bir şekilde açıkladığını görüyoruz. Videoyu izleyerek iğnesiz ilaç enjeksiyonun nasıl gerçekleştiği konusunda daha net bir fikir edinebilirsiniz. Bu teknolojinin ileride devlet hastanelerinde, okullarda kullanılma potansiyelinin oldukça fazla olduğunu söylemekte de yarar var. Özellikle şeker hastaları için oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bu teknolojinin Sağlık Bakanlığı’nın envanterine ne zaman gireceği ise bilinmeyenin ta kendisi…

One thought on “İğnesiz İlaç Enjeksiyonu Yapılabilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir