Yazılım

Microsoft’tan Internet Explorer Uyarısı

Microsoft, hatırlanacağı üzere Microsoft Edge’ye Microsoft Internet Explorer’dan daha fazla önem vereceğini açıklamıştı. Sadece bu açıklama bile teknoloji dünyasında büyük tartışmaları beraberinde getirmeye yetmişti. Microsoft tarafından yapılan bu açıklama sonrasında Internet Explorer kullanıcıları da büyük tereddütler yaşamaya başladı. Açıklamaya göre Internet Explorer’in güvenlik seviyesinin eskiye nazaran kötü seviyede olacağı ortaya çıktı.

11 Ocak 2016’dan sonra Internet Explorer’a güvenlik güncellemesinin gelmeyeceğini duyuran Microsoft, bu hususta bazı tepkilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle Internet Explorer kullanımına alışan kullanıcıların bu konudan bir hayli rahatsız olduğu bir gerçek. Dolayısıyla 11 Ocak 2016’dan sonra Internet Explorer kullanmaya devam eden kişiler, ciddi güvenlik zaaflarına hazırlıklı olmak zorunda. Birçok teknoloji uzmanı, Microsoft’un bu açıklamasını Internet Explorer’ın zamanla ortadan kalkacağı şeklinde taksim escort yorumladı.

Özellikle yoğun internet kullanıcılarının bu hususta dikkatli olması şart. Zira son dönemlerde korsan saldırıların etkisinde olan internet ortamı, bu güncellemelerin eksikliği ile beraber daha da tehlikeli hale gelecektir. Internet Explorer kullanıcıları, farklı tarayıcıları incelemeye şimdiden başlamalı diye düşünüyoruz. 11 Ocak 2016’dan sonra Internet Explorer kullanmaya devam edecek kişilerin çok ciddi önlemler alması gerekiyor.

Bazı internet ve teknoloji uzmanları, bu durumun Microsoft’un bir stratejisi olduğunu belirtiyor. Microsoft, bu şekilde kullanıcılarını Microsoft Edge kullanımına teşvik ediyor. Yine de birçok kullanıcının Microsoft Edge yerine farklı tarayıcıları kullanabilecekleri de aşikâr. Kısacası Microsoft’un Internet Explorer ile ilgili bu tasarrufu biraz riskli.

Güvenlik güncellemelerinden ve korumasından yoksun Internet Explorer kullanıcıları, bunun için farklı önlemler almaya devam edebilirler. Anti virüs programları, bu hususta yeni güncellemelere yönelebilir. Birçok anti virüs programının Internet Explorer ile ilgili ek koruma çalışmalarına başladığı söyleniyor. Aslında Internet Explorer ile ilgili bu uyarının bazı anti virüs programları için önemli bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Yine de geleceği belirsiz olan Internet Explorer ile ilgili böyle bir karar almanın da belirli bir risk oranı var. Internet Edge, Internet Explorer’a göre artık çok daha güvenli olacak. Internet Explorer’a güvenlik güncellemelerinin gelmeyecek olması, bu iç rekabette belirleyici bir unsur olacak.

One thought on “Microsoft’tan Internet Explorer Uyarısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir