Teknoloji

NASA, Onlara Gönderilen Resimleri Bir Asteroide Bırakacak

Nasa’nın birkaç yıl sonra gerçekleştirmeyi düşündüğü bir görev, uzay araştırma kuruluşuna gönderilmiş olan çizimlerin astroide bırakılmasını da içermektedir.

Uzay araştırmalarında öncü olan ve bu konu ile ilgisi olan kişilerle sürekli bir etkileşim içerisinde olan NASA, çocukların dikkatini çekebilecekleri bir etkinlik düzenleyeceklerini açıkladı. Uzay araştırma kuruluşu, OSIRIS-REx adında uzay aracının görev öncesinde kendilerine gönderilmiş olan çizimlerden sadece bazılarını OSIRIS-REx’in güzergahında bulunmakta olan asteroide götürme kararı aldı.

2023 yılında görevini tamamlamasını beklenen OSIRIS-REx’in görev güzergahında barınmakta olan asteroidin adı Bennu. 1999 yılında keşfedilmişolan ve ortalama 500 metre uzunluğa sahip olan asteroid, Dünya’ya çarpma riski olan asteroidler arasında bulunmaktadır. Bennu’nun Dünya’mıza en yakın olan uzaklığı 482.000 km fakat bu uzaklık, asteroidin Dünya’dan sonsuza dek uzak kalacağı anlamına gelmemektedir. Astronomların Dünya’ya çarpma riski olan nesneleri puanlandırdıkları Palermo Technical Impact Hazard Scale çizelgesinde en yüksek 3. puana sahipolmuş olan Bennu, 130.000 sene içerisinde Dünya’ya çarpacak.

Nasa tarafından açıklanmış olan bilgilere göre Bennu’yu bu yılın sonlarında gönderilecek olan OSIRIS-REx, 2018 yılında asteroide ulaşmayı başaracak. Varış noktasına başarılı bir şekilde ulaştıktan sonra asteroidden örnekler alacak ve yanına almış olduğu çizimleri asteroide bırakacak olan OSIRIS-REx, 2023 yılında tekrardan Dünya’ya dönecek. Bu görevi önemli kılan bir diğer yanı ise OSIRIS-REx’in asteroid örneğini Dünya’ya getirecek ilk araç olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir