Nasıl Yapılır Teknoloji

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

Sosyal medya denince akla ilk gelen uygulamalar arasında olan Instagram, kullanıcılarına akış yenilenemedi hatası durumlarında anlık olarak uygulamaya giriş yapamayız hatası verdiğinde kullanıcılar bir hayli sıkıntı çekiyor. Problemin büyüklüğüne bağlı olarak hesabımızdaki özellikler kısmen veya tamamen işlevini kaybediyor uygulamayı kullanamıyoruz. Örneğin mesaj bölümü sorunsuzca çalışıyordur ancak sistem fotoğraf-video yüklenmesine izin vermeyebilir. Elbette bunun tam tersi de geçerli olabilir.
Peki Instagram’da akış yenilenemedi sorunu neyden dolayı ortaya çıkar? Kesin çözümü var mı, bunlar neler? Rehberimizde belli başlı yolları sizlere anlattık.Instagram akış yenilenemedi hatasının sebepleri
1. Instagram’ın sunucuları çökmüş olabilir
Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, hepimiz gibi hataları olabilen kimseler tarafından geliştiriliyor ve tasarlanıyor. Bazen biz kullanıcıların hiçbir etkisi olmasa dahi Instagram çökebiliyor. Buradaki çökmek; Instagram gibi bir sistemin, telefon veya bilgisayar ile sunucu arasında bağlantı kurulmasını sağlayan altyapının çalışmayı durdurması anlamına geliyor.
Çökmenin sebeplerine bakarsak bunun tek ve somut bir sebebi yok. Instagram geliştiricileri o an sunucularda bakım çalışması yapabiliyor ve bu da sistemin geçici olarak kapanmasına neden olabilir. Ya da sunucuları kontrol eden mekanizmalardan birinde insan kaynaklı hata meydana gelmiş olabilir. Böyle durumlarda Instagram sunucuları çöker ve akış yenilenemedi hatası ortaya çıkar.
2. Bağlantınızda veya telefonunuzda sıkıntı olabilir
Instagram akış yenilenemedi hatası sadece sizin telefonunuzda yaşanıyorsa problem çökmeden kaynaklı olmayabilir. Arkadaşlarınıza sorarak bilgi alabilir, akış yenilenemiyor hatasını onların da alıp almadıklarını kontrol edebilirsiniz.
Eğer arkadaşlarınızda sorun yoksa sizin internet bağlantınızda veya telefonunuzda sıkıntı vardır demektir.
Instagram akış yenilenemedi hatası çözümleri
1. En önemlisi: Kaynağı bulun
Çözüm önerilerine geçmeden önce Instagram akış yenilenemedi hatasının tam kaynağını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer sunucu kaynaklı bir sorun varsa bunu siz çözemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey uygulamanın düzelmesini beklemeniz.
Sunucu kaynaklı olup olmadığını anlamanın yolu ise çevrenizde aynı hatadan mustarip olanları kontrol etmektir.
Hatayı aldığınız zaman Downdetector isimli siteye mutlaka göz atın. Burada dünya genelindeki kullanıcılar karşılaştıkları problemleri raporluyorlar. Örneğin Instagram akış yenilenemedi hatasını aynı saatlerde bildiren 10 bin kişi varsa, bu demektir ki problem sizden kaynaklı değil sistemsel kaynaklıdır.
2. Instagram’ı kaldırıp yeniden yükleyin
Telefonunuzda yüklü olan Instagram uygulamasının verilerini temizlemek bir başka deyişle sıfırlamak çoğu zaman akış yenilenemedi hatasını çözer. Temizlik yapmanın en garanti yolu ise uygulamayı cihazdan kaldırmaktır.
Instagram’ı telefonunuzdan kaldırın. İşletim sisteminize göre Google Play Store veya App Store’a girip yeniden yükleyin. Ardından hesabınıza tekrar giriş yapmaya çalışın. Akış yenilenemedi hatası düzelecektir.
3. Telefonunuzu ve internetinizi kapatıp yeniden açın
İnternet bağlantınızdan kaynaklı bir sorun nedeniyle Instagram akış yenilenemedi hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bunu anlamak için YouTube’a veya diğer uygulamalara giriş yapın, bağlantınızın kalitesini kontrol edin. Wi-Fi’ye bağlıysanız evinizdeki modemi kapatıp 5 dakika bekleyin ve yeniden açın.
4. Sorunu Instagram’a bildirin
Çökmeden kaynaklı bir hataysa zaten yetkililerin haberi vardır ve düzeltmek için uğraşıyorlardır. Ancak yine de Instagram’a geribildirimde bulunmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir