Teknoloji

Askerler Artık Özelliksiz Cep Telefonlarını Koğuşa Sokabilecek mi?

Askerlerin en büyük sorunlarından birisi, askerde oldukları süreç içinde aileleri, sevdikleri ile sağlıklı iletişim kuramamaktır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde her zaman sosyal hayatta kullanılan iletişim araçlarının kısıtlanmış hali askerde ki görevini yapan vatandaşların kullanımına izin veriliyordu. Bugünlerde bu geleneğin bir örneğini daha yaşamaktayız. 20. yüzyılın sonlarında hayatımıza giren telefonların Türkiye de kayıtlı kullanıcı sayısı şuan 8 milyon barajını aşmıştır. Buna mukabil olarak da tarihsel süreçte olduğu gibi artık Türk Silahlı Kuvvetleri kısıtlanmış cep telefonlarının koğuşlarda kullanılmasına izin vermesi sıkça gündeme gelmektedir.

Geçtiğimiz günlerde bütün haber kanallarında haber olan kısıtlanmış cep telefonlarının askerler tarafından kullanabileceği haberini Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey komutanlarından da duyabilmek mümkündür. Ancak resmi düzenleme henüz yapılmamış, girişimi de resmileşmemiştir. Tahmini olarak 2017 yılından önce askerler artık özelliksiz cep telefonlarını koğuşa sokabilir duruma gelecektir.

Askerlik yapmanın bir sorunu daha ortadan kalkacak olmakla beraber askere gidecekler için de iyi bir haber olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak belirtilmelidir ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin iç güvenliği nedeniyle kesinlikle özelliksiz telefonların kullanıma izin verileceğidir. Günümüzde akıllı cep telefonlarının çoğalması ile birlikte özelliksiz cep telefonları neredeyse kullanılmaz hale gelmiş ve kullanım oranları %5’lerin altına düşmüştü. Anlaşılan o ki özelliksiz cep telefonları çevremizde yıllarca daha olmaya devam edecek.

One thought on “Askerler Artık Özelliksiz Cep Telefonlarını Koğuşa Sokabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir