Sosyal Medya

Facebook’unuzu Kapatın Uyarısı

Sosyal medya siteleri arasında büyük bir pay sahibi olan Facebook, içerdiği bilgileri zaman zaman hükümetlerle paylaşarak; kişisel bilgilerinizi sözleşme gereğince saklamıyor. Bu konuda yapılan ilk açıklama Avrupa Komisyonu’ndan gelerek, bu tür sızıntıların önüne geçmek için Facebook hesaplarınızı kapatmanızı ve sosyal medya kullanımını minimum düzeye çekmenizi belirttiler.

Gizlilik konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü adını ön plana çıkarmış olan Maximilian Schrems’in açtığı bir dava gözlerden kaçmayarak; Avrupa Komisyonu’nun dikkatine takıldı. Avrupa Komisyonu da bu açılan dava sonrasında Facebook kullanan kişilere şaşırtıcı düzeyde bir uyarıda bulundu. Bu aşamada açıklama yapan Avrupa Komisyonu Temsilcisi Bernhard Schima, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlarının kişisel bilgilerinin tehlikede olduğu sinyalini verdi. Amerikan güvenlik birimleri tarafından takip edildiğini iddia ederek; bilgilerini güvence altında tutmak isteyen kişilerin Facebook hesaplarını kapatmaları gerektiğini vurgulayan bir açıklamada bulundu.

Açılan davada da veri gizliliği unsuru bir çok yönden ele alınmasıyla beraber; Schima, verilerin ele geçirildiği konusunda herhangi bir şüphenizin olduğu takdirde Facebook hesabınızı derhal kapatmanızı söyleyen bir beyanda bulunmaktan da geri kalmadı.

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin 2010 yılından beri gerçekleştirdiği iddia edilen telefon dileme ve SMS takip etme olayları nedeniyle de bu tür bir dava açıldığını vurgulayan Schima; Facebook’un neden veri topladığına dair bir soru da yönelterek, kullanıcılarda şüphe uyandırmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir