İncelemeler

Meizu MX4 Pro | Telefon İnceleme

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde resmi satışa sunulan MX4 Modeli heyecanla beklenmişti ve tabiri caizse yok satmıştı. Bunun sebebi ise fiyat ve performans oranının çok iyi ayarlanmış olmasıydı. Çoğu firmayada örnek olarak iyi cihazların nasıl ucuz geleceği gösterilmişti. Sonuçta bizim verdiğimiz cihaz bedelleri değil pazarlama payı. Aslında cihazlara hakkettiğinden kat ve kat para ödüyoruz, bu ezberi ise Meizu firması Türkiye’ye girerek bozuyor. Meizu dışında örnek verilecek bir diğer marka ise Asus.

MX4 Pro, MX4 Modeline göre birkaç tasarım ve donanım değişikliği yapılmış halde sunuluyor. MX Serisinin çıkardığı son cihaz olan MX4 Pro bir önceki modeli MX4’e göre Ekran, İşlemci, Parmak izi okuyucu ve Batarya gibi temel donanım farklılıkları ile geliyor. Bunları siz okurlara açık ve anlaşılır şekilde sıkmadan anlatmaya çalışacağım.

MX4 Pro Özellikleri ise şu şekilde;

İşlemci:

MX4 Pro gücünü Samsung üretimi 8 Çekirdekli Exynos 5 Octa 5430 işlemciden alıyor. İşlemci 4+4 İki çekirdek grubundan oluşuyor, Bir grup 4x2GHz Cortex A15 çekirdekten diğer grup ise 4×1,5GHz Cortex A7 Çekirdekten oluşuyor. Grafik işlemci olarakta Mali-T628‘i içinde barındırıyor. İşlemcinin biraz ısınmasıda söz konusu olabilir.

meizu-mx4-pro-islemci

Ekran:

Kullanıcıların en çok önem verdiği noktalardan biriside ekran. MX4 Pro 5,5 inçlik 2560×1536 Piksel (2K) Çözünürlükte bir ekranla karşımıza çıkıyor. MX4’den gördüğümüz üzere iyi bir deneyim yaşatıyor. Ekranın kasadaki oranı ise %73.7, Bu şekilde ise bize ince çerçeveler sunuyor. Ekranın 2K olmasının bize en büyük önemsenecek dezavantajlarından birisi fazla enerji harcayacak olması. Bu da haliyle bataryaya yansıyacaktır. 2K ekranın diğer bir dezavantajı ise işlemciyi yoracak olması bu da ister istemez takılmalara ve donmalara yol açabilecek olması.

Kamera:

MX4 Pro’nun kamerası önceki modele göre +0.7 MP fark ediyor. 20.7 MP 1/2,3 inçlik sensör ile geliyor. Bu kamera çift ton led flaşa sahip ve 4K video çekebiliyor. Kameranın fotoğraf kalitesi ise kuşkusuz gayet iyi kaliteli ve canlı resimler sunabiliyor. Bunun yanında özçekim meraklıları için 5MP’lik bir ön kamera bulunuyor.

meizu-mx4-pro-kamera

Batarya:

MX4 Pro ihtiyaç duyduğu enerjisini 3350mAh’lik bir sabit li-ion bataryadan alıyor. Bataryanın kapasitesi normalde çok çok yeterli hatta iki günü gayet iyi çıkarabilir, ama 2K ekran galiba buna olanak sağlamayacak ve büyük miktarda enerji tüketimine etki edecek.

Depolama ve Ram:

Depolama kısmında ise cihazın 16/32 ve 64 GB’lık seçenekleri bulunmakta. Maalesef Çin firmalarının vazgeçilmez kötü huylarından biri olan SD Kart seçeneğini koymama özellikleri var, yani cihazı harici olarak hafıza kartı ile depolama miktarını arttıramayacağız. Günümüzde Android tabanının değişmesi ve Video – Fotoğraf çözünürlüklerinin artmasıyla gereken alan haliyle artıyor bu noktada 16 GB ne kadar yeter bilemeyiz. Bunu siz kullanıcılar kullanım şeklinize göre kendiniz belirlemelisiniz.

Cihaz bünyesinde 3GB Ram bulunduruyor, bu ram ise Flyme Arayüzünün performanslı ve optimizasyonlu çalışmasını düşünürsek yeterli olacaktır.

meizu-mx4-pro

Sonraki sayfada yazılım, ek özellikler, fiyat ve editörün görüşünü görüntüleyebilirsiniz.

4 thoughts on “Meizu MX4 Pro | Telefon İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir