İncelemeler

Apple Pay şubat ayında Çin’e geliyor

Geçen yıl tanıtılan Apple Pay, bu yıl hızla büyümekte ve farklı noktalarda da aktif hale geçmektedir. İphone 6 modellerinin yapıldığı tanıtımlarda lansmanı gerçekleşen Apple Pay, şubat ayında Çin’e geliyor. Bu tanıtımlarda visa, master, Amercan Ekspress gibi kartları arkasına aldığı için geniş bir ekosistem oluşturacağının ipuçlarını vermişti. Yaklaşık olarak 15 ay geçti bu tarihin üzerinden ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede kullanılmaya başlanan sisteminde Apple watch ya da İphone cihazlarını ödeme noktasında terminallere dokundurarak ödemeler yapılabiliyor.

Uzun zamandır Çin ile ilgili çalışmalar yapıldığı bilinmekte idi. Özellikle dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de Apple Pay hizmetlerinin kullanılması için hükümet yetkilileri ve banka yetkileri arasında görüşmeler yapılıyordu. Çin’de görüşmeler yapılan bankalar arasında Chine Construction Bank, Bank of Chine, Industrial and Commercial Bank Of Vhine, Agricultural Bank of China bulunuyor. Gelen teknoloji haberlerine göre Apple Pay Şubat ayında bu bankalarla Çin’de hizmete girecek ve kullanılmaya başlayacaktır. Apple Pay’ın diğer mobil ödeme sistemlerinden çok farkı bulunmuyor. Ancak arkasına aldığı güçlü banka desteklerini aldığı için daha hızlı ilerleyebileceği düşünülüyor.

NFC özelliği ile Apple cihazlarda verilen Apple pay desteği ile dünyada giderek artan bir kullanıcı profili oluşturuyor. Özellikle Amerika’da günlük 12 milyar dolarlık bir para alışverişi bulunmakta ve telefona tanımlanan kredi kartları ile ödemeler çok daha pratik bir şekilde yapılabiliyor. Yapılan teknoloji incelemelerinde çok daha güvenli bir sistem olarak tanımlanan mobil ödeme sistemlerinin giderek yaygınlaşması ile daha güvenlikçi sistemler ortaya çıkacağı düşünülüyor. Apple’dan yapılan açıklamalarda yapılan alışveriş hakkında hiçbir bilginin tutulmadığı uygulamada oldukça üst düzey güvenlik sunuluyor. Ülkemize ne zaman gelir bilinmez ama bu sistemlerin artması ile daha güvenli ödeme planları ortaya çıkacağı söylenilebilir.

One thought on “Apple Pay şubat ayında Çin’e geliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir