Genel

TÜRKSAT 4B UYDUSU UZAY YOLCULUĞUNA BAŞLIYOR

16 Ekim Cuma günü ülkemiz saati itibari ile 23.40’ta uzaya fırlatılacağı belirtilen TÜRKSAT 4B uydusu yörüngeye yerleştirme işlemi ve testlerin ardından Aralık ayından itibaren kullanılabilecektir. Uydu özellikle K bandı üzerinden kullanılacak ve İnternet erişim hızını artırması beklenmektedir. Uydunun tam anlamı ile faaliyete geçmesi ile İnternet kullanımının daha yaygın olması ve uydu kapasitemizin artması da beklenen sonuçlar arasında yer alıyor.
Baykonur’dan fırlatılan uydunun ülkemizin 50 derece batısındaki ilk uydu olacağı belirtilmekte ve gelen teknoloji haberlerinde Avrupa, Asya dışında Afrika, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerini de kapsayacağı belirtilmiştir. İnternet hızının artması da beklentiler arasında yer almakta ve uygun maliyetli 3Gbps veri haberleşme kapasitesinin de artması sağlanacaktır.
Kullanılan TV kanallarının artması da söz konusu, yapılan teknoloji incelemelerine ile pek çok tv kanallarının canlı yayın geçişlerinde bu kanalları kullanabileceği de düşünülmektedir. 4B uydusu veri haberleşme kapasitesini artıracak bir uydu olmakta ve televizyon yayıncılığı için oldukça önemli bir hizmet olacaktır.

One thought on “TÜRKSAT 4B UYDUSU UZAY YOLCULUĞUNA BAŞLIYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir