Genel

Coil Whine Nedir? Nasıl Çözülür?

 Coil Whine Nedir, Nasıl Çözülür ?

Bilgisayarsız bir hayatın düşünülemediği günümüzde, en yeni teknolojilerin bile zaman ilerledikçe bazı sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Coil Whine denilen ve Türkçeye çeviriliğinde, bobin sesi olarak daha iyi anlaşılan bir sorun gündemde. Aslında bu sorun sadece bilgisayarlarda değil, içerisinde indüktör bobini barındıran, her elektronik cihazda karşılaşılabilir. Bu bobinin en fazla bulunduğu yer, bilgisayarların enerji canavarı ekrankartlarıdır. Coil whine nedir, sorusuna daha anlaşılır bir tarif vermek gerekir ise coil, bobin ve whine, ötmek ya da öten bir inilti anlamına geliyor. Bu bobinin görevi, ekran kartına gelen enerjiyi düzenlemek ve dalgalanmaları önlemektir. Bu parçalar geçmişte ATİ ve NVidia gibi yaygın kullanılan ekran kartlarında kullanılmıştı. Bu bobinlerin yeni üretilen parçalarda sorun yaratmıyor olması, gelecekte de yaratmayacak olması demek değildir.

Coil While Çözüm

Coil Whine sorunu, genel her ekran kartında olmaktadır. Bazen kasaya çok yaklaştığınızda bazense yaklaşmadan duyulabilecek seviyede olabilmektedir. Bazen de elektriksel olarak mikrofon ve hoparlörlere parazit olarak yansır. Bazı üreticiler bobinlerin etraflarına yalıtkan silikon malzemeler doldurarak bu duruma engel olmaya çalışıyor. Bazı firmalar ise ekran kartlarının kalitesi düşük güç kaynakları tarafından beslenmesinden dolayı bu sesi çıkardığını söylemekte. Ancak daha kaliteli ve daha güçlü güç kaynağı olan bilgisayarlarda da, aynı sorun yaşanabilmektedir.

Coil Whine

Coil whine nasıl çözülür sorusuna cevap verecek olursak, ilk olarak bu tip sorunları olan kartların, hem ülkemizde hem de yurt dışında değişimi ya da para iadesi söz konusudur. Bazı modellerde ise kullanıcılar bu sorunun donanımsal olmasına rağmen, yazılımsal çözümler üretmektedir. Sahip olunan ekran kartının kontrol yazılımı aracılığı ile ayarlarındaki bazı değişiklikler ile bir miktar kazanım elde edilebilmekteler. FPS yani saniyede gösterilebilen kare sayısı miktarının doğru ayarlanması ile Coil Whine sorununa bazı çözümler bulmanız mümkündür. Ekran kartınızın teknik özelliklerini iyi bilmeniz ve doğru ayarları yapmanız da mümkündür. Örneğin 60 FPS destekleyen bir karta sahipseniz, bu değeri daha fazla arttırmadan 60 FPS’de tutarak, daha sessiz şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde büyük paralar karşılığında sahip olunan son teknoloji ekran kartları bile, bu sorun ile karşı karşıyadır.

Faydası olacağını düşünerek yazımızı burada sonlandırıyoruz. Başka bir Hata ve Çözüm yazımızda görüşmek üzere.

2 thoughts on “Coil Whine Nedir? Nasıl Çözülür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir