Teknoloji

Yapay Zekâ Senaryosu

Teknolojinin hayatımızda büyük yer kaplamasıyla ve cihazların git gide gelişerek çoğalmasıyla zihinlerdeki şu soru oluşuyor “Nereye gidiyor bu teknoloji?” Bu soru dedelerimizden bu kuşağa kadar sorulurken teknolojide kendini katlayarak gelişmeye devam ediyor.

Tüm bu teknolojik cihazların katlanarak ve akıllanarak ilerlemesini sağlayan ana karakter ise işlemci. İşlemcilerin üretim nanometresinin küçülmesiyle beraber daha az alan kaplayan ve daha çok iş yükü alan işlemcilerde üretilmeye başladı.

İşlemcilerin gelişmesiyle cihazlar cep boyutlarına kadar küçüldü bu gelişme ve büyümeyle beraber yeni teknolojilerde türedi. Bunlara en yakın ve yaygın örneklerden birini verecek olursak, NFC teknolojisi diyebiliriz. NFC değdir mantığıyla çalıştığı için işlemlerde çok hızlı kolaylık sağlayabiliyor. Bu hızlılığı ödeme işlemlerinde bariz görebiliriz. Teknolojinin ilerlemesinin yanında daha kaliteli içeriklerin ve kolaylıkların yanında bize birde ucuzluk getiriyor. NFC gibi teknolojiler çok kullanışlı olmasının yanında ise birde ucuz.

Bu teknolojinin gelişimi bir tek telefon ve bilgisayarlarımızdan ibaret değil. Bu alana gün geçtikçe yeni kategoriler ekleniyor, akıllı evlerden tutunda insansız arabalara kadar.

Geçtiğimiz haftalarda işlemci üreticisi olan Qualcomm şirketinin arabalar için özel ürettiği bir işlemciyi duyurduğunu okuduk. İntel firmasının ise “Nesnelerin İnterneti” altında yaptığı çalışmalarla akıllı evlere ve daha birçok kategoride gelişme sağlayacak teknolojilerine tanıklık ettik.

Yapay zeka

Yine geçtiğimiz haftalarda IBM şirketi yapay zekâ için üretecekleri bir işlemciyi tanıttı. Bu kadarla da kalmayıp bunun için şirketler satın almaya başladı. IBM firması yapay zekânın en büyük destekçilerinden birisi, çok yakında da bu yöndeki çalışmaları gözle görülür bir hal alacaktır.

Peki, biz bu kadar teknoloji esaretinin içindeyken ve bu esaret kafesine yenileri eklenirken, bir de gerçek anlamıyla yapay zekâ eklenirse. Her ne kadar bilim kurgu filmlerinde ki robotların insanların hâkimiyetini devralması kadar olmasa da ufak hâkimiyetler olacağı tahmin edilebilir. Yakında teknoloji devi IBM, İntel gibi firmalar yaptığı yapay zekâ çalışmalarının meyvelerini toplayacaklardır, aslında o günlerde bu yeni teknolojinin gideceği yön çizgisi belirlenecektir. Ama şuan için yapay zekânın bize olan olumsuz etkisini düşünecek olursak bize hâkim olamayacakları kesindir, bu kesinlik ise tahminen 30 ya da 50 yıl daha sürecektir.

Unutmayalım ki yapay zekâ dahi olsa onlar beşeri (insan) yapımıdır. Çalışmaları ya da kapanmaları elimizin ucunda ki güç kablolarına bağlıdır…

2 thoughts on “Yapay Zekâ Senaryosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir