Teknoloji

5G Çip Üretimi İçin Xiaomi ve Oppo UNISOC İle Anlaştığını Duyurdu!

Çin merkezli teknolojinin hızla yükselen  akıllı telefon üreticisi Xiaomi ve Oppo, kendi mobil işlemcilerini üretmek için büyük adımlar atıyor. Ancak küresel çip kıtlığı iki şirketin kendi işlemci çalışmalarını sekteye uğratmış durumda. Bu yüzden iki şirkette uzun süredir durdurulmuş olan bu projeyi tekrar başlatmaktan başka çareleri kalmamış gibi gözüküyor.

Digitimes’ın raporuna göre Xiaomi ve Oppo, yeni 5G‘li çip üretimi için UNISOC ile anlaşmaya varmış durumda. UNISOC böylelikle bu yıl içerisinde 6 Ghz altı 5G çipler üzerinde çalışmalar yapacak.

TSMC ve Samsung fazlasıyla artan çip talebi yüzünden zaten kapasitelerinin dışında üretim yapmakta. Bu yüzden Xiaomi ve Oppo, Çin merkezli SMIC firmasından yardım talep etmekte. SMIC 7nm‘lik çipleri üretebilecek kapasiteye sahip durumda. UNISOC bu üretim için yaklaşık 5.35 milyar dolar tutarında teminat sağladı. Ancak şirket hala Qaulcomm, MediaTek gibi işlemci konusunda büyük bir pazar payına ve ileri seviye teknolojide ki şirketlerin gerisinde kalmaya devam ediyor.

İşte Xiaomi ve Oppo ile yaptığı bu ortaklık sayesinde şirketin büyüyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca artan talebe karşı yetişemeyen Huawei bile UNISOC ile anlaşmaya gidebileceği tahmin ediliyor bu da şirketin daha fazla büyümesine yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir