Sponsor Yazılar

Orman yangınlarına en uygun çözüm

Yangın kuşkusuz beraberinde birçok şeyi götürür. Önemli olan can kaybının yaşanmayıp, en az hasar ile bu zor durumların atlatılmasıdır. İtfaiye çalışanlarına bu durumda çok büyük görevler düşmektedir. Yangın alanına en kısa zamanda ulaşmalarına sağlayan itfaiye araçları ile biran önce yangın mahaline gidip, önce mahsur kalan kişileri açılır merdiven yardımı ile kurtarmak daha sonra yangını en ufak kıvılcım kalmayana dek söndürmeye çalışmaktır.  Yangının çabuk söndürülmesini etrafta araçlarını yanlış park eden ve itfaiye araçlarına yol vermeyen araç sahipleri zorlaştırmaktadır. Bu yüzden araçları dar sokaklara koymamalı ve itfaiye araçlarına olabildiğince çabuk yol verilmelidir.

Ormanlar tam anlamı ile oksijen kaynağımızdır, son günlerde küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkisi ile oksijen kaynaklarımız yok olmaktadır. Yangınlar genellik ile orman gibi kırsal bölgelerde ya da piknik alanlarında insanların hataları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu gibi yerlerdeki yangınları söndürmek için özel olarak tasarlanmış kırsal alanlara özgü itfaiye araçları vardır. Kırsal alanlara çıkan yangınlara anında müdahale etmek çok önemlidir. Kırsal alanlara özel olarak üretilen itfaiye araçları rüzgar, engebeli arazi ya da zorlu doğa koşulları karşı engel tanımaz durumdadır.  Son teknoloji ile donatılmış olan bu araçlar her zorlukta ve şartlarda yangına müdahale edebilmektedirler. Her koşullarda çalışabilen kırsal alan araçları engebeli alanlarda, zor doğa şartlarında bile yüksek su basabilme kapasitesi ile yangınları anında söndürebilmektedir.

Kırsal alanlardaki yangınların artması ile adeta ihtiyaç haline gelmiş olan kırsal alanlarda yangına müdahale araçları 60 dereceye kadar tırmanma ve inebilme, 4000 litreye kadar su tankı kapasitesi, sökülebilen köpük tankı, engebeli arazilere ve düşük rakımlı bölgelere uyum sağlayabilme ve 90 metre hortum uzunluğuna sahip acil müdahale çıkrığı özelliklerine sahiptir. İtfaiye araçları arasında en ileri teknoloji ile üretilmiş araçlarından olan kırsal alan itfaiye araçları itfaiye çalışanlarına kırsal alanlarda yardımcı olmaktadır.  Her nerede olursa olsun yangının en kısa zamanda söndürülmesi önemlidir ve bu durum itfaiye çalışanlarının en büyük görevleri arasındadır. Zorlu şartlar altında çalışan görevlilere son teknoloji ile üretilmiş güçlü araçlar yardımcı olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir