Sosyal Medya

Facebook’ta Arama Motorlarına Rakip Olacak

Facebook‘un her geçen gün kullanıcı sayısı artarken, yenilik çalışmaları da devam ediyor. Kullanıcılarının farklı alanlarda arama yapabilmelerinin önü açılması için Facebook’a entegre bir arama motoru geliştiriliyor.

Facebook arama motoru için başlamış olduğu çabalar neticesinde kullanıcıların başka birşeyler araştırmak için veya başka işlerin halledilmesi amacıyla ayrılıp Google’da arama yapmalarını engellemek istiyor. Bu sayede kullanıcıların facebook ile aramaları daha kolay ve hızlı bir şekilde yapması sağlanacak, mobil kullanıcılarında uygulamadan, tarayıcıya geçişini engelleyecek.

Facebook’un bir diğer hedefi ise telif haklarına yönelik olacak. Facebook’ta telif içeren paylaşımların engellenmesi amacıyla Google’da yer alan makale, resim ve video gibi benzeri içerikleri kendi arama motorunda telif haklarını gözeterek filtreleyecek ve telif problemini de ortadan kaldıracak.

Facebook, 1 milyona yakın gönderiyi işleyerek paylaşımları sınıflandıracak ve gündeme göre bu algoritmayı çalıştıracak. Çok yakında haber kaynağına ekleyeceği yeni siteler ile de kullanıcıların aramalarına da hızlı cevap veriyor olabilecek.

Bu durumun bir de reklam kısmı olabilir. Facebook, aramalarda yer alması için reklamverenler ile şimdiden iletişime geçmeye başladı. Facebook’un Google Ads sistemini kullanabileceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Kaynak: http://www.tamindir.com/facebook-googlea-rakip-bir-arama-motoru-hazirliklarina-basladi-_h-10339/

2 thoughts on “Facebook’ta Arama Motorlarına Rakip Olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir