Nasıl Yapılır

Kablosuz Ağı Güvenli Hale Getirmek

Günümüzde kablosuz ağ kullanımının günden güne artması ve bu sayının artmasıyla bu ağlar üzerinden internete ücretsiz bağlanmayı huy edinenlerin sayısı da aynı oranda artmaktadır. Mobil internetin bulunmadığı anlarda çevredeki şifresiz yayın yapan kablosuz ağların, insanlar tarafından erişilmeye çalışıldığı kaçınılmaz bir gerçektir.

Buna karşın kablosuz ağ güvenliğini sağlamadan şifresiz olarak kullanan insan sayısı da yok denilecek kadar az. Çünkü artık modemler, internet sağlayıcıları tarafından rastgele şifrelenmiş olarak geliyor. Kablosuz ağları daha güvenli hale getirmedeki amaç interneti korumak değil, kablosuz bağlantıyı kullanan kişilerin sistem açısından güvenlik açığına sebep olmasıdır. Ağı kullanan diğer kişiler, paylaşılan klasörleri görebilir. Bunun da ötesinde, ileri düzeydeki kullanıcılar bilgisayardaki her türlü bilgiye kolaylıkla uzanabilirler. Bu yüzden, zora düşülecek durumları önlemek amacıyla şifreli olsa da kablosuz ağ bağlantısı güvenliğini sağlamak için şunlar yapılabilir:

Güçlü Bir Şifre Belirlemek

Şifre, kablosuz ağların güvenliği noktasında önemli bir unsurdur. Birçok insan, kolay hatırlayabilmek için şifrelerini doğum tarihi, isim, evcil hayvan veya takım isimleri gibi kolayca tespit edilebilecek şifreler kullanmaktadırlar. Herkesin öğrenebileceği bu bilgiler, sisteme sızmak isteyen davetsiz misafirler için denenecek ilk seçenekler olduğu unutulmamalıdır. Üretilen şifrenin içinde rakamlar, harfler ve daha zor çözülebilen üst karakterler bulunmalıdır. Hatırlanamayacağı düşünülüyorsa, şifre herhangi bir yere not edilmelidir.

Şifreyi Paylaşmamak

Kablosuz ağa bağlı tek bir bilgisayar varsa, paylaşılan klasörler kapatılmalıdır. Birden fazla bilgisayar ile bağlı olunan bir kablosuz ağda da dosya paylaşımının daha farklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu konuda alternatif varsa klasörleri paylaşmamak en doğru karar olacaktır.

Şifreleme Yöntemi

Kablosuz ağın güvenliği açısından WPA2 şifrelemesi en kuvvetli yöntem olacaktır. WEP şifreleme metodu günümüzde modası geçmiş bir yöntem olup kırılması da saniyeler kadar kısa sürmektedir.

Ücretsiz Ağlar

Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır tarzında bir soruya cevaben şu da ihmal edilmemelidir: Halka açık ortamlarda sunulan ücretsiz ağların kullanımında dikkatli olmak gerekir. Bu ağlar kullanırken şifre gerektiren sitelere girilmemelidir. Bilhassa bankacılık işlemlerini ücretsiz sunulan ağlardan yapmak oldukça tehlikeli olabilir. Bunlara ilaveten bilgisayarda bir antivirüs yazılımı bulundurmak da önemli bir tedbir yöntemidir.

3 thoughts on “Kablosuz Ağı Güvenli Hale Getirmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir