Genel Teknoloji

Son 120 Yıl İçinde Gerçekleşen Deprem Ve Tsunamilerin Harita Üzerinde ki Videosu !

ABD Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi, PacificTWC adlı YouTube kanalında 1901 yılından 2020 yılına kadar 120 yıl boyunca kaydedilen tüm depremleri ve neden oldukları tsunamileri gösteren bir video yayınladı.

Depremler gerçekleştiğinde büyüklüklerine ve derinliklerine göre gerçekleştikleri noktada bir daire oluşuyor. Söz konusu daire, sonraki depremlere yer açmak için yavaş yavaş küçülerek kayboluyor. Ayrıca tsunamiye neden olan bir deprem gerçekleştiğinde deniz üzerinde dalga boyunu gösteren renkte bir flaş oluşuyor.

Videoda da görebileceğiniz üzere büyük depremlerin çoğu, levha sınırlarında meydana geliyor. “Dalma bölgeleri” olarak da adlandırılan levha sınırlarında okyanus kabukları, kıta levhalarının altına doğru sürükleniyor ya da geri çekiliyor. Bu nedenle de bu bölgelerde mega-tröst depremler gerçekleşiyor ve jeologlar, gelecekte olası tsunamileri önceden tespit edebilmek için bu bölgeleri yakından takip ediyorlar.

Jeoloji, yüzyıllardır üzerinde çalışmalar yapılan bir bilim dalı olsa da sismoloji çağı, 19. yüzyılın sonlarında sismografın icat edilmesi ve 20. yüzyılın başlarında depremlerin kayıt altına alınmasıyla başlamıştı. Bu nedenle videonun başında yalnızca büyük ölçekli depremler gösterilirken; ilerleyen safhalarda küçük depremler de gösterilmeye başlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir