Genel

Dokunma Hissini Geri Kazandıran Biyonik Teknoloji

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir raporda, ABD’de bulunan Case Western Reserve University’deki yapılan bir çalışma biyonik teknolojinin geldiği noktayı güzel bir şekilde örneklemekte, dergide yayınlanan raporda, biyonik kolun gönderdiği sinyallerin kolda ki sinirlere bağlanarak hissin tekrar kazandırabileceği yazıyor.

Aslında bu durum sadece rapor ve yazı ile sınırlı değil, Igor Spetic isminde bir genç bundan tam dört yıl önce bir trafik kazası sonucu sağ elini kaybetmiş. Spetic’in kullandığı biyonik kol herhangi bir dokunma hissine sahip değil. Bu durum Spetic’in bir nesneyi kavrarken hissiyat olmadığı için, kırmaması veya incitmemesi için ekstra dikkatli olmasına anlamına geliyor ki bunun her zaman tahmine bağlı olarak ayarlanabilmesi oldukça zor görünüyor. İşte tam bu noktada yeni geliştirilen bu teknoloji ile tanışan Igor Spetic, kol uçlarına bağlanan biyonik kol ile tekrar hissedebildiğini dile getiriyor.

Çalışma Prensibi

Biyonik kolun çalışma prensibi ise şu şekilde:

Protez aracılığı ile gelen farklı sinyallerin beyinde farklı dokunma hissiyatını başaran ekip, bu amaçla kol üzerinde 19 farklı sensöre yer vermiş ve bu sinyaller algı aşamasından sonra özel bir simülatör aracılığı ile beynin tanıyabileceği elektrik sinyallerine dönüştürülüyor. Bu sayede hissiyat sağlanabiliyor. Aşağıdaki videoda sistemin çalışmasına ait detayları bulabilirsiniz.

2 thoughts on “Dokunma Hissini Geri Kazandıran Biyonik Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir