Teknoloji

T-Mobile’a ait 15 milyon kullanıcı bilgisi Haclendi

T-Mobile’a ait 15 milyon kullanıcı bilgisi Hacklendi

 Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kredi raporlama firmalarından Experian, 15 milyona ulaşan müşterisine ait kişisel bilgilerin ise siber hırsızlar tarafından çalındığı Exprian şirketi ve medya tarafından açıklandı.

Experian’dan yapılan açıklamada, 2 sene boyunca T-mobile adlı GSM operatörüyle sözleşme imzalayan 15 milyon üyenin isim, doğum tarihi, adres, sosyal emniyet, ehliyet, pasaport numaraları v.b gibi kişisel bilgilerin siber hırsızlarca çalındığı bildirildi. Aynı zamanda açıklamada, 15 Eylül’de fark edilen saldırıya yönelik soruşturma açıldığı ve bu konunun yasal yerlere bildirildiği belirtildi.

T-mobile’nin üst düzey yöneticilerinden John Legere, Experian’la ilişkilerini gözden geçirdiklerini ve yaşanan bu trajik olaya kızgınlığını şu sözlerle dile getirdi, “Açıkçası, bu siber saldırıdan dolayı inanılmaz derecede sinirliyim. Experian’la ilişkimizi dikkatli bir şekilde yeniden değerlendireceğiz. Ancak, şu anki önceliğim, etkilenen bütün müşterilere yardımcı olabilmektir.” Bununla birlikte Connecticut Eyalet Savcısı George Jepsen da saldırıya ilişkin soruşturma başlatacağını bildirdi.

Yaşanan bu olayla beraber, sosyal medyada şu cümle kendine sıkça yer buldu, “ABD siber saldırılardan muzdarip.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir