Sponsor Yazılar

Sosyal Medyayı Murat Özşay’a Sorduk.

  • Biraz kendinizden bahseder misiniz? Murat Özşay kimdir? Dün neler yaptı, bugün neler yapıyor, yarın neler yapacak?

1984 yılında Balıkesir’de doğdum. Rize Üniversitesi İşletme, Anadolu Üniversitesi iktisat Bölümlerini bitirdim. Gazetecilik mesleğine Dünya Gazetesinde Başladım İstanbul’da Çeşitli Basın ve Medya Kuruluşlarında görev aldım. Nemesis Yayınlarında Medya sorumlusu olarak çalışmaya başlarken ciddi bir çevrem oldu ve Oyuncu, yazar ve Ulusal Kanallara Medya ve PR Danışmanlıkları yapmaya başladım.Yazılım her zaman hayatımda vardı. Medya işimken Yazılım hayatımdı…  Apple, Bilge Adam, Microsoft ve HABİBAT gibi kuruluşlardan eğitimler aldıktan sonra Yazılımı Sosyal medya ile entegre etmeye başladım. Digital medya ve tanıtım konularında da eğitimlerimi tamamladım. TOBB Üniversitesi, Bilge Adam, Bilgi Üniversite ve Marmara Üniversitesinden Sertifikalarımı aldıktan sonra 2015 Yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde Basın Bürosunda çalışmaya başladım. 2019 Yılında beri de çalışmaktan gurur duyduğum Elbistan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Gürbüz’ün Basın Müşaviri olarak çalışmaya devam ediyorum.

 

Yanınıza küçük bir çocuk geldiSosyal medya nedir?” diye bir soru sordu, onun anlayacağı bir şekilde nasıl bir tanımlama yapardınız?

“Televizyon ve gazeteleri düşün. Onların cep telefonları ve bilgisayarlardan erişilebilen haline sosyal medya diyoruz. Gazete ve televizyonlardan daha hızlı ve daha ucuz olduğu için herkes kullanıyor ve herkes birer gazeteci olabiliyor. Hatta kendi videolarını çekerek yayınlayıp kendi televizyonunu kuruyorsun” derdim.

 

Peki teknik tanımıyla sosyal medya nedir?

İletişim Bilimlerinin temelinde birkaç yapı var. Dialog, monolog gibi yapıların dışında bir de kitle iletişimi bulunmakta. Kitle iletişimi daha çok radyolar gibi tek kişinin çok kişiye seslenmesi üzerine kurulu. Sosyal medya ise çoklu çapraz bağlardan oluşan bir iletişim biçimi.Geleneksel medya’dan Web 2.0’ın  kullanılmaya başlamasıyla, tek yönlü içerik paylaşımından, çift taraflı içerik alışverişine erişim sağlanılan medya iletişimidir. Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya”özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır Tabi Web 3.0 dan sonra Metaverse kavramı ile artık sosyal medya sadece internet ağı olmaktan çıkarak zaman mekan kavramınıda ortadan kaldıracak gibi gözüküyor.

 

Sosyal medyayı bir insana benzetirsek, sizce nasıl bir insan olur? Cinsiyet, karakter, davranış vs.?

Doğrusunu söylemek gerekirse ne tarafından baktığınıza göre değişecektir. Eğer dezenformasyonun çok olduğu yönüne bakarsanız Mahallenin en dedikoducu kadını diyebilir, etkisine bakarsanız otoriter sahibi mahallenin güvenilir abisi kadar güçlü diyebiliriz. Sürekli gelişiyor ve değişiyor olması da mahallenin gelişmekte olan gençleri gibi dinamiklik olarak değerlendirilebilir. Ancak bence mahalledeki her şeyden haberdar teyzedir. Kendiniz hakkında sizin bile bilmediğiniz bilgilere sahip sosyal medya. En ilgi çekici özelliği de bu zaten.

 

Genel olarak baktığımızda, içlerinde en başarılı bulduğunuz sosyal medya platformu hangisi? Ve neden başarılı?

Reel başarı üzerine konuşacaksak ne söylersem söyleyeyim cevap İnstagram olacak. Hatta Facebook satın aldıktan sonra gelen (diğer platformalardan aldıkları güncellemeler ile) yenilikler ile Facebook u bile tabiri caizse solladı. Dünyanın her köşesinde kullanılan dev bir ağdan söz ediyoruz. Twitter zaten başlı başına bir platform. İlk kullanıcılarından olarak benim için ayrı bir yeri var Twitter’ın. Short mesaj mantığını 140 karaktere tüm derdimizi sığdırdığımız günleri özlüyorum. Halen siyasi olarak ciddi etkisi olan bir ağ. Ama kolay manupule edilmesi Trend Topic listelerinde kolay oynanması ve herkesin her şekilde yorum yapabilmesi ve denetilir olmaması son dönemde Elon Musk faktörü ile kullanıcı azalttı. Ama ben yakın zamanda kaliteli ve özgün içeriklerin üretilebileceği bir platform olursa sosyal medya platformlarında yeniden bir sıralama olacağını düşünüyorum. İnternetin asıl ihtiyacı da özgün içerik.

 

Bugün sosyal medya kullanıcılarının profillerine baktığımız zaman birçok kişinin biyografisinde sosyal medya uzmanı” yazdığını görüyoruz. Sosyal medya uzmanı olmak bu kadar basit mi?Tam olarak ne iş yapar?

Sosyal Medya Uzmanlığı diye bir meslek var evet ancak her uzmanım diyen uzman değil. Hem pazarlama hem iletişim bilen, hem de dijital stratejiler geliştirebilen ve uygulayabilen kişi sosyal medya uzmanıyım diyebilir. Ben bunun bağlayıcılığının sertifikalarla olduğunu düşünmüyorum. İçerik ya da topluluk yöneticisi olmak için sertifika yetebilir belki ama sosyal medyanın uzmanı olmak çok daha kapsamlı. Bazen bizim takipçi sayımıza yada içeriklerimize bakarak sizin beğenileriniz az takipçiniz şu kadar yorumları geliyor. tabi terzi kendi söküğünü dikemez olayı değil. Danışmanlığını yaptığımız kişilere içerik üretmek, onları yönlendirmek bizim işimiz. Biz kendi Pr’ımızı yapmıyoruz. Amacımız insanlara iyi noktalara gelmesi.  Aslında birazda sosyal medyanın doğru kullanılmasını sağlamak amacımız. Doğru kullanımı biraz açacak olursak, hedef kitleye yönelik kullanım diyebiliriz. İletişimde doğru iletişim diye bir kalıp yok. Muhatabınızla iletişim kurabiliyorsanız, o iletişim doğru bir şekilde kurulmuş diyebiliriz ancak. Eğer kitleniz argo konuşan bir kitleyse tabii ki mesajlarınızda argoya yer vermeniz gerekecek ki hedefe ulaşsın. Bir pazarlama aracı olarak kullanıyorsanız kesinlikle iyi bir eğitim yada iyi bir sosyal medya uzmanı şart. Büyük ya da küçük firma demeden halen dijitale önem vermeyen ve işin ehli olmayan, patron yeğenleriyle çalışılan firmalar da mevcut. Bu firmalar iflas ederek bu ekosistemden yavaşça silinecekler. Bugüne dek birkaç örneğini gördük, çok daha fazlasını da göreceğimize inanıyorum.

 

Televizyon kanallarınında da sosyal medya konusundaçalışma yapmıştınız. Biraz bundan bahseder misiniz?

Geleneksel medyanın halen dijitale ayak uydurmakta zorlandığını görüyoruz. Bazı kanallar bu alanda çalışmalar yapmışken, irili ufaklı kanalların daha içerik yöneticisinin bile olmaması oldukça düşündürücü. Gazetelerin sosyal medya paylaşımlarını görüyorum etkileşimleri gerçekten çok kötü durumda. daha önce dediğim gibi özgün içerik…. Kanallarda bazı dizilere ve oyunculara danışmanlık yapmıştım. Dizinin o günkü senaryosuna göre bir hashtag çalışması yaparak dizi hakkında yorumlarıdan analizler yaparak bir sonraki bölüme hazırlıklar yaptık. farklı bir tecrübeydi benim için. Ama başarılı bir çalışma oldu.

Sosyal medyanın geleneksel medyaya göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Geleneksele göre bir dezavantaj ben göremiyorum. Genellikle bilgi güvenliği konusundan herkesin şikayeti var. Her seferinde Çaycı Hüseyin Öldü haberleri gibi 🙂  Hani Twitter’da okuduğumuz şey yalan olabilirmiş. Aslında aynı durum geleneksel için de geçerli. Bu nedenle bilginin doğru olup olmamasını avantaj ya da dezavantaj saymanın da çok bir önemi yok. Bununla alakalı meclisten geçen Sosyal medya yasası çok önemli. Dezenformasyon geleneksel ve günümüz medyasının en büyük sorunuydu. Bu yasa en azından bilgi konusunda bize büyük fayda sağlayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir