İnternet

Google Nesne Tanıma Yazılımı Üzerinde Çalışıyor!

Satın alma konusunda oldukça başarılı olan ünlü internet devi Google firmasının gözüne kestirdiği son hedefi ise Fransız kökene sahip MoodStock oldu. İnternet devinin satın almış olduğu firma görsel olarak tanıma uygulamalarına üzerinde görev yapıyor. Oldukça başarılı bir girişimlerden bir tanesi olan ve tüm dünyanın vazgeçemeden kullandığı Google’ın dikkatini çekmek oldukça zor.

2016 yılı içerisinde birçok küçük ve orta seviye firmaları kendi bünyesine dahil eden internet devi son yapmış olduğu hamlesiyle birlikte Fransa’da ortaya çıkan bir girişim şirketini bünyesine dahil etti. MoodStocks adıyla karşımıza çıkan firma Google’ı etkisi altında bırakarak çalışmalarını akıllı cihazlar üzerinde kameradan yararlanarak nesneleri çok rahat bir şekilde tanıyarak kullanıcıya bir geri bildirimde bulunuyor.

MoodStocks Firmasının İlk Ürünü Ne Olacak?

Mali kısmı ve detayları hiçbir şekilde açıklanmayan satın almadan hemen sonra MoodStocks mühendis ve araştırma ekibi Google firmasının Paris sınırları içerisindeki ofise taşınarak ilk ticari ürünlerini yayına alacak. İlk yazılımını akıllı telefonlar için görsel tanıma süreci için API’nin olacağını vurguluyor fakat ücretli olup olmadığı henüz belli değil. Aşağıdaki videolarda görüldüğü gibi MoodStocks’un geliştirmiş olduğu uygulamalar, Akıllı telefonların kameralarından birincil dereceden yararlanarak ürünlerin tanıtılmasına yardımcı oluyor.

Google Servislerinde Yeni Özellikler Ortaya Çıkabilir

Google’ın MoodStocks firmasını satın alması sonucunda firmanın sözcüsünün gerçekleştirdiği açıklamaya göre, Ortaya çıkarılan nesne tanıtıma yazımları çeşitli olarak Google servisleri ile birlikte eş zamanlı olarak kullanılabilir. Daha öncesinde internet ortamında karşımıza çıkan Overlay adlı bir uygulama MoodStocks’un yaptığı tüm işlemleri rahatlıkla yapabiliyordu fakat bu tarz denemeler ilk kez MoodStocks tarafından gerçekleştirilmemiş olsa bile API hizmetinin çalışma başarısı oldukça yüksek seviyede.

Bakalım ilerleyen zaman diliminde Google tarafından ne tarz değişiklikler olacak. MoodStocks ile birlikte yapmış olduğu yeni güncellemeler ile bir adım daha öne çıkmayı planlayan Google’ın başarısını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir